Natura 2000 – unijna ochrona przyr ody na koszt gmin i mieszkańców
Gdyby budżet państwa współfinansował tworzenie obszarów chronionych, byłoby mniej sporów.
michał Cyrankiewicz
Obszary Natura 2000 często w potocznej opinii są traktowane jako hamulec rozwoju społeczno-gospodarczego, przede wszystkim z racji ograniczeń w inwestowaniu.
A jak wygląda rzeczywistość?
O tym dyskutowali uczestnicy czwartkowej debaty w „Rzeczpospolitej": eksperci, urzędnicy, prawnicy, praktycy.
Debatę prowadził dr Maciej Nowak, kierownik Pracowni Ekonomiki Przestrzennej w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.
Maciej Nowak: Chciałbym, abyśmy w trakcie naszej debaty spróbowali ocenić Naturę 2000 z różnych perspektyw: ochrony przyrody, inwestycji publicznych i prywatnych, czy też gmin . I pierwsze swoje pytanie skieruję przede wszystkim do prof. Pawła Mickiewicza. W jaki sposób Natura 2000 oddziałuje na prowadzenie inwestycji drogowych?
Problemy można przezwyciężyć
Prof. Paweł Mickiewicz, dyrektor Departamentu Środowiska Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: To trudne pytanie. W zasadzie należałoby się zastanowić nad tym, czy to Natura 2000 oddziałuje na inwestycje, również drogowe, czy raczej to takie inwestycje oddziałują na Naturę. I od razu na nie odpowiadam. Nie ma takiej możliwości, aby inwestycje na przyrodę, również tę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta